Зникнення тарганів в країнах СНД.

Мертвий тарган

З початку 21 століття спостерігається значне зменшення кількості тарганів у квартирах і будинках Харкова і в цілому по Україні. Даний феномен присутній і в інших країнах СНД.

Куди пропали таргани

Вчені не можуть точно встановити причину депопуляції. Коливання кількості комах спостерігалися і раніше, але для цього завжди були явні причини, наприклад заміщення одного виду тарганів іншим. Але зараз такого не спостерігається, а йде просто скорочення чисельності.

Логічно припустити, що зменшення чисельності прусаків викликано тими факторами, що не спостерігались раніше, а з’явилися тільки зараз.

Але як часто буває в таких випадках, відсутність ясності породжує безліч теорій. Ось основні з них:

Наукові теорії

  1. Розробка більш досконалих інсектицидних препаратів. Препарати, що з’явилися в той час, мали уповільнену токсичність і справлялися із зараженням значно краще ніж високотоксичні препарати. Відсутність миттєвого ефекту даних препаратів дозволяла отруєній особині дістатися до гнізда, де вона заражала й інших комах дозволяючи знищити всю колонію без необхідності прямого впливу.
  2. Загальне поліпшення санітарних умов в житлових приміщеннях. Упакування продуктів в целофан. Використання целофанових пакетів для сміття ускладнює доступ до їжі для тарганів, відсутність сміттєпроводів.
  3. Вимирання тарганів було циклічним і тимчасовим, і нас чекає навпаки навала цих комах. Розвиток будь-яких популяцій відбувається не рівномірно, а циклічно. І за значним зростанням чисельності тарганів неминуче слідує стагнація чому ми й були свідками.

«Народні теорії» зникнення тарганів.

  1. Таргани могли зникнути через поширення в цей час мобільного зв’язку. Мобільний зв’язок це дійсно той фактор, який з’явився порівняно недавно, але поширився по всьому світу за кілька років. Однак з огляду на ту швидкість з якою ці комахи пристосовуються до навколишнього середовища – малоймовірно, що мобільний зв’язок міг би вплинути на рудих тарганів.
  2. Не екологічність застосовуваних будівельних матеріалів і їх небезпека для організму тарганів.
  3. Хімічне або радіаційне забруднення великих міст.
  4. Порушення озонового шару Землі. Значні зміни клімату траплялися багато разів за час існування тарганів і сумнівно, що циклічні зміни в атмосфері землі можуть завдати шкоди таким витривалим комахам.
  5. Війни між підвидами тарганів. Як говорилося раніше частою причиною зменшення чисельності певних комах є їх витіснення іншими комахами. Однак за останні роки не спостерігалося появи нових шкідників які зайняли б місце рудих прусаків.